Rozhdestvo (film) 

Film Rožděstvo (Narození Páně), napsané a režírované Michailem Aldashinem, je krátký animovaný film.

Pomocí naivního uměleckého stylu podpořeného sépiovými tóny a naladěného na zvukový doprovod Bachovy a Beethovenovy hudby vypráví příběh o tom, jak se první Vánoce sešli andělé, lidé a zvířata, aby uctívali novorozeného Krista. [...] Důraz na prosté lidství Svatého páru - vyděšené, unavené, radostné, milující - činí tento film obzvlášť působivý...

Více o Michailovi Aldashinovi zde a zde.

Film je možné zhlédnout např. zde.

Na motivy filmu vyšla stejnojmenná kniha. Další informace zde.

Autorův komentář k hudbě použité ve filmu

Аллегретто из Седьмой симфонии Бетховена. Чаще всего его играли на похоронах важных государственных лиц, и большинство граждан воспринимали его соответственно, как похоронную музыку. А это несправедливо. И сей «кладбищенский штамп» хотелось преодолеть, очистить от него музыку. В ней невыразимой красоты тема, простая, как детская песенка или считалочка.

С самого начала хотелось создать изображение, которое сольётся с музыкой от начала до конца, такт в такт. Виделось шествие, к которому постепенно примыкают люди, звери, птицы, рыбы — все твари Божьи. В музыке мне все это виделось.

Стал пытаться анализировать партитуру, расписывать сцены, но запутался, увяз и бросил это занятие. От идеи «проиллюстрировать» Бетховена, точно следуя развитию музыки, пришлось отказаться. Только финал был продуман и расписан по тактам.

Allegretto z Beethovenovy sedmé symfonie… Hrávalo se nejčastěji na pohřbech významných státních činitelů a většina lidí ho proto vnímala jako pohřební hudbu. A to není spravedlivé. Chtěl jsem tuto hřbitovní nálepku překonat a hudbu od ní očistit. Má téma nepopsatelné krásy, jednoduché jako dětský popěvek, nebo rozpočítadlo.

Od samého začátku jsem chtěl vytvořit obraz, který by se pojil s hudbou takt po taktu, od začátku do konce. Vidina průvodu, ke kterému se postupně připojují lidé, zvířata, ptáci, ryby, všechna Boží stvoření. V hudbě jsem to všechno tak vnímal.

Zkoušel jsem analyzovat partituru, udělat rozpis scén, ale zamotal jsem se v tom, uváznul na mrtvém bodě a tuto cestu jsem nakonec opustil. Myšlenku „ilustrování“ Beethovena, které by přesně sledovalo vývoj hudby, jsem zavrhnul. Pouze finále (filmu) bylo promyšlené a načasované po taktech.

Начал работать, положась на «авось» и на интуицию, решил что сработает то или другое. Просто клеил сцену к сцене. В результате фильм оказался в два раза длиннее, пришлось искать дополнительные музыкальные фрагменты. И они нашлись.

Неизвестно откуда взялась у меня в машине аудиокассета.  На ней оказалась запись, которая идеально подходила фильму по звучанию и настроению. Вот я в неё и вцепился. Всё время слушал её, пока рисовал и снимал. Потом узнал, что это.

Оказалось — Бах, Концерт № 1 для клавесина с оркестром. Фрагменты этого концерта и вошли в фильм. Качественной записи именно этого исполнения так и не удалось найти, и в фильме звучит музыка с той самой, найденной в машине, безымянной кассеты.

Ещё в фильме звучит один из Бранденбургских концертов Баха, мой любимый. И этот концерт лёг в фильм от первого до последнего такта, от начала и до конца эпизода, как по мерке. Удивительное совпадение.

Začal jsem pracovat, spoléhal se na „možná“ a na intuici a rozhodl jsem se, že to tak nebo onak dám dohromady. Jen jsem lepil jednu scénu na druhou. Výsledkem bylo, že film byl dvakrát tak dlouhý, a tak jsem musel hledat další hudební fragmenty. A ony se našly.

Netuším, kde se vzala v mém autě ta audiokazeta… Ale ukázalo se, že jde o nahrávku, která ideálně vyhovovala filmu zvukem i náladou. Tak jsem ji prostě použil. Stále jsem ji poslouchal, zatímco jsem se kreslil a stříhal. Pak jsem zjistil, co to je. Ukázalo se, že je to Bach, Koncert č. 1 pro cembalo a orchestr. Úryvky tohoto koncertu byly použity ve filmu. Nepodařilo se najít nahrávku tohoto konkrétního provedení ve vysoké kvalitě, a tak ve filmu zní hudba z oné bezejmenné kazety nalezené v autě.

Ve filmu zazněl ještě jeden z Bachových Braniborských koncertů, můj nejoblíbenější. A tento koncert k filmu pasoval od prvního do posledního taktu od začátku do konce epizody, jako ulitý. Úžasná náhoda.

Звучание отрывков мне показалось слишком разнородным. И возникла такая крамольная мысль — аранжировать тот кусочек бетховенского аллегретто, который вошёл в фильм, под Баха, объединить их хотя бы общим звучанием, оркестровкой. Я обратился с этой просьбой к композитору Шандору Каллошу. Он пришёл, посмотрел материал, помолчал и сказал: «Знаете, здесь всё есть. Мне тут делать нечего. Я вас поздравляю». Возможно, он говорил ещё что-то, но запомнились эти три фразы. И я ему доверился, так всё и оставил.

А от аллегретто в фильме осталась финальная часть и тема, пропетая Марией.

Zvukový podklad scén mi připadal příliš různorodý. A tak vznikla buřičská myšlenka - podložit ten kus Beethovenova Alegretta, který byl ve filmu použit, pod Bacha, a nějak je zvukově sjednotit, třeba aspoň orchestrací. Tuto žádost jsem poslal skladateli Sandorovi Kalloshovi. Přišel, podíval se na materiál, odmlčel se a řekl: „Víte, tam už všechno je. Nemám tady co dělat. Blahopřeji vám.“ Možná řekl ještě něco dalšího, ​​ale tyto tři věty jsem si zapamatoval. A důvěřoval jsem mu, a tak jsem všeho nechal.

A z Alegretta ve filmu zůstala poslední část a téma, které zpívala Maria.

(překlad MPe)